Функционирането на мозъка и цялата нервна система е сложен процес, в който участват десетки невротрансмитери, всеки един от които притежава специфично действие. Употребата на подобни вещества като хранителна добавка не е нова, като те дълго време биват обект на научна дейност. На фона на съвременното натоварване на мозъка и нервната система, нека си поставим въпроса: Нужни ли са ни невротрансмитерите?
Какво би било, ако можем да запаметяваме повече, да се концентрираме, да мислим по-бързо, да сме в добро настроение? Отговор може да ни даде „първият” сред невротрансмитерите – ацетилхолинът.
Ацетилхолинът е открит за първи път през 1914г. от британския учен сър Хенри Дейл, който изучава въздействието на веществото върху сърдечната функция, но не го класифицира като невротрансмитер. Това прави германеца Ото Льоеви, който превръща ацетилхолина в първия открит от науката невротрансмитер.
Ацетилхолинът е органичен катион, който действа като невротрансмитер в холиновите синапси в централна и периферна нервна система. Той е един от невротрансмитерите в автономна нервна система, като играе важна роля в симпатиковата и парасимпатиковата част и е единственият невротрансмитер, който се използва в моторната част на соматична нервна система. Тя пък е отговорна за волевия контрол на тялото и бива част от периферна нервна система.
Ацетилхолинът е важен както за централната, така и за периферната нервна система. В периферната той се свързва с активирането на мускулите поради голямата концентрация на ацетилхолиновите фибри в скелетната мускулатура. Той подобрява контракциите не само на скелетната мускулатура, но и на сърдечния мускул.
В ЦНС ацетилхолинът формира невротрансмитерна система, която се нарича холинергична и има антивъзбуждащ ефект. Участието му в ЦНС се свързва със събуждането от сън, качеството на съня, запазването на фокус, паметта, мозъчната дейност като цяло, вземането на решения и контролирането на движенията.
Кои са източниците на ацетилхолин?
На първо място това са прекурсорите на ацетилхолина, съединения, които след няколко ензимни реакции се превръщат в ацетилхолин, като някои от тях съдържат холин във формулата си.
- холин битартарат, Alpha-GPC, CDP-choline;
На второ място са веществата, които играят ролята на кофактори при формирането на ацетилхолина. Кофакторите са подпомагащи молекули, които ускоряват или стимулират биохимичните трансформации в тялото, в случая формирането на ацетилхолин. Популярни кофактори на ацетилхолина са: Ацетил L-карнитин, витамин В5.
Третата група вещества са инхибиторите на ацетилхолин естеразата:ензимът, който участва в разграждането на ацетилхолина- Хуперзин А, Розмарин, Канабис.
Друга група вещества, които биха увеличили нивата на ацетилхолин, са неговите агонисти. Агонистите се свързват с рецепторите на клетките и получват същия отговор. Те мимизират действието на ацетилхолина. Популярен агонист е никотинът.
Увреждането на холинергичната система (синтеза на ацетилхолин) в мозъка доказано са свързани с дефицити на паметта. Проучванията в областта на деменциите придобиват през последните години изключително значение поради нарастването на продължителността на живота при хората. Безспорна е голямата социално-икономическа и медицинска значимост на диагностиката, лечението и грижите за дементно-болните. Деменциите засягат 5,4% от хората над 65 годишна възраст и нейната честота се увеличава с възрастта. Болестта на Алцхаймер е най-честият тип деменция, последван от съдовата деменция.
Във връзка с ацетилхолиновата теория за патогенезата на болестта на Алцхаймер, която отчита намалението на ацетилхолиновата медиация при болните, се прилагат медикаменти усилващи тази медиация. Основната група медикаменти са блокерите на ацетилхолинестеразата. С тяхна помощ се повишава нивото на ацетилхолина, което води до известно подобрение в състоянието на болния. Те могат да се използват в комбинация с други медикаменти.
Когнипил съдържа 10 ценни за мозъчното здраве съставки, които действат синергично.
Една от тях е Alpha GPC – Alpha Glycerylphosphorylcholine, който е ефективен източник на холин в разновидност, която в естествен вид присъства във всички клетъчни мембрани. Холинът се явява донор за синтеза на фосфатидилхолин и естествен прекурсор на ацетилхолин в мозъка. С това си качество Alpha GPC е много добър за възстановяване и поддържане на клетъчните мембрани на мозъка и за поддържане на високи нива на ацетилхолина. Също Alpha GPC действа като антиоксидант и намалява свободните радикали.
С напредването на възрастта се компроментира механизма, по който се възстановява мембраната, намаляват нивата на ацетилхолин и холинергичните неврони, което води до когнитивен дефицит. Мета анализ с повече от 4000 участници, установява, че пациентите приемащи GPC показват неврологично подобрение и облекчаване на клиничните симптоми.
Когнитивните нарушения и деменциите в късния живот са станали сериозен човешки, социален и икономически проблем. Превенцията е ключов елемент за противодействие на епидемията деменция.
Когнипил е хранителна добавка, предназначена за подкрепа на когнитивните функции, паметта и концентрацията. Обичайната дозровка е по 1 капсула дневно, за предпочитане сутрин след храна.